15 kwi 2022

Powstanie w getcie warszawskim 19.04-16.05.1943

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 r. w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tys. Żydów.

Akcja Żonkile upamiętnia rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Motywem przewodnim akcji Żonkile jest Miłość – od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki – może któraś z eksponowanych na wystawie książek o tematyce powstania zainteresuje Państwa?