- MGBP w Poniatowej
- Kategoria: Aktualności
26.10.2023 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej mieliśmy przyjemność gościć Pana Mariusza Nowika, autora książki „Krwawe Dożynki 1943”.
Mariusz Nowik – na co dzień dziennikarz. W wolnych chwilach pisarz. Historyk z wykształcenia. Wielbiciel dobrych reportaży. Autor książek o II wojnie światowej.
Największa masowa egzekucja w historii niemieckich obozów koncentracyjnych.
Dwa dni, 3 i 4 listopada 1943 roku. Ponad 42 tysiące zamordowanych w jednorazowej akcji likwidacyjnej, zaplanowanej w najdrobniejszych szczegółach, w niemieckich dokumentach opisanej pod kryptonimem Aktion Erntefest (akcja „Dożynki”). Krwawe dożynki.
Szpalery nagich więźniów: mężczyzn, kobiet i dzieci. Prowadzonych całymi rodzinami na rozstrzelanie. Zmuszanych do układania się w dołach śmierci – jeden przy drugim, ciasno, na stygnących martwych ciałach. Każdy miał zginąć. Po kolei. Jedna kula – jedno życie.
Głośna, wesoła muzyka, którą zbrodniarze zagłuszali strzały.
I trzy kobiety, którym udało się wyjść z grobu…
Ciała ofiar spalono dopiero kilka dni po zakończeniu akcji. Do wykonania tego zadania zmuszono pozostawionych przy życiu więźniów, których później też zgładzono.
Książka Mariusza Nowika to rekonstrukcja tego nadal mało znanego ostatniego etapu akcji „Reinhard”.
Spotkanie autorskie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan Mariusz opowiedział nam jak natrafił na historię Estery i Ludwiki, gdzie szukał materiałów i dokumentów do stworzenia książki. Podzielił się swoimi odczuciami i refleksjami jakie towarzyszyły mu podczas pisania.
Nasi lokalni regionaliści i pasjonaci historii podzielili się z autorem swoimi informacjami i historiami. Młodzież szkolna z zaciekawieniem słuchała opowiedzianych historii. Wieczór pełen emocji, wzruszeń i refleksji.
Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi Nowikowi za tę książkę, dzięki której więcej osób będzie mogło poznać historię Ludwiki i Estery oraz akcję Krwawych Dożynek. Dziękujemy serdecznie za emocjonujące spotkanie i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie przy okazji wydania kolejnych pozycji.
Bardzo dziękujemy za obecność na spotkaniu naszym regionalistom i pasjonatom historii, dziękujemy młodzieży szkolnej i nauczycielom, czytelnikom i przyjaciołom biblioteki.
Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.