14 listopada 2024 r.
spotkanie autorskie z Krzysztofem Brzezińskim

„Muzyka łączy!” – pod takim hasłem odbyło się nasze wczorajsze spotkanie autorskie z Krzysztofem Brzezińskim promujące jego książkę „Kierując się głosem serca”, wydanej w 2021 r., w której opisuje swoją historię i dokonania. Książka dostępna jest w naszej bibliotece. Spotkanie poprowadziła emerytowana bibliotekarka pani Teresa Kramek. Był to wieczór pełen sentymentów i wspomnień. Dziękujemy wszystkim za tak liczną frekwencję. Bardzo cieszymy się, że swoją obecnością zaszczyciły nas obecne władze: Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, z-ca Burmistrza Aneta Poniatowska i Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Baranowska oraz byli Burmistrzowie Poniatowej Kazimierz Pidek, Zygmunt Wyroślak i była Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Zielińska.

3 października 2024 r.
Spotkanie autorskie z Hanną Greń

We czwartek 3 października 2024 roku w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Greń. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Hanna Greń jest autorką poczytnych powieści kryminalno – obyczajowych. Pisarka urodziła się i wychowała w Wiśle, natomiast obecnie mieszka w Bielsku – Białej, dlatego to te miejscowości i ich okolice uczyniła miejscem wydarzeń swoich powieści. Z wykształcenia jest magistrem ekonomii  i przez 20 lat prowadziła biuro rachunkowe. Teraz zajmuje się wyłącznie pracą twórczą, a w wolnym czasie lubi spacerować po lesie i  zbierać grzyby.

Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego nasz gość zdecydował się na rozpoczęcie kariery pisarskiej dopiero w wieku 55 lat. Przypadek sprawił, że wiele lat spędziła w służbie ekonomii, ale zamknęła ten rozdział swojego życia po to, żeby otworzyć kolejny. Spełniła w ten sposób swoje marzenie z dzieciństwa, ponieważ już jako 6-latka postanowiła, że zostanie pisarką. Kiedy powieść pt. „Cień sprzedawcy snów”, której tytuł w późniejszych wydaniach został zmieniony na „Uśpione królowe” ujrzała światło dzienne, kariera pani Hanny Greń potoczyła się lawinowo.

Autorka opowiedziała czytelnikom o tajnikach swojego warsztatu pisarskiego, między innymi skąd czerpie pomysły i czy posiada jakieś specjalne rytuały podczas pracy twórczej. Inspiracją może być dla pisarki wszystko, a z racji wieku tworząc fabułę powieści bazuje na własnym doświadczeniu życiowym. Pierwszym recenzentem rękopisów jest mąż pisarki, ponieważ nikt nie zna się lepiej na sprawach kryminalnych jak były policjant. Zaskoczeniem dla uczestników spotkania było to, że rozpoczynając pracę nad książką pani Hanna nie zawsze wie, jak będzie wyglądało jej zakończenie. Często również już w trakcie pisania decyduje się na zamianę bohatera, który stanie się mordercą, bo jak twierdzi nic nie sprawia jej większej przyjemności, jak robienie czytelnika w przysłowiowego „konia”. Pani Hanna uspokoiła swoich wiernych czytelników, że nie muszą obawiać się, że opuści ją wena i zabraknie jej pomysłów na książki, ponieważ powstają już kolejne tomy z rozpoczętych serii. 

Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem pisarki z uczestnikami spotkania oraz złożeniem pamiątkowych autografów w książkach czytelników.

13 marca 2024 r. Spotkanie DKK

Miejsko-Gminna Biblioteka w Poniatowej proponuje czytelnikom spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Są to spotkania dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze. Umożliwiają poznanie nowych autorów i nowe gatunki literackie. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji ani znać się na literaturze. Najważniejsza jest przyjemność z dzielenia się z innymi swoimi wrażeniami z lektury. Programowi patronuje Instytut Książki, dotuje zakup książek, finansuje spotkania z pisarzami, organizuje szkolenia dla moderatorów, funduje nagrody dla najciekawszych recenzji.

Spotkanie 13 marca 2024 godz. 16.00

Zapraszamy!

Przy zimowej herbacie rozmawialiśmy o zimowych książkach, które ostatnio przeczytaliśmy.

Marzec kojarzy nam się z Dniem Kobiet, więc nie mogło zabraknąć też książek o kobietach.

Na kolejne spotkanie zachęcamy do przeczytania książek o tematyce Igrzysk Olimpijskich i sportu, gdyż rok 2024 został ogłoszony przez Sejm rokiem Polskich Olimpijczyków.

Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjne Kluby Książki za nami 😍

29 lutego 2024 r.
Krystyna Bartłomiejczyk – spotkanie autorskie

W niedzielę obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pisarza, ale w naszej bibliotece świętowaliśmy go nieco wcześniej. We czwartek tj. 29.02.2024 r. gościliśmy panią Krystynę Bartłomiejczyk, autorkę książek “Dziewczyna z czerwonym warkoczem”, “Zapisane w gwiazdach”, “Obietnica Klary”, “Zawierucha w wielkim mieście”, “Sama tego chciałaś, Zuzanno” i “Zacznij od nowa, Zuzanno”.

W cudownej atmosferze porozmawialiśmy o pisaniu książek, dowiedzieliśmy się jak zaczęła się przygoda pani Krystyny z pisarstwem. Poznaliśmy nawyki i rytuały autorki, dowiedzieliśmy się co czyta Krystyna Bartłomiejczyk i jakiego gatunku książki nie napisze. Wiemy, że prace nad nową książką trwają i czekamy z niecierpliwością na publikację.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Krystynie i naszym kochanym czytelnikom za mile spędzony wieczór.

Zapraszamy do naszej biblioteki po książki pani Krystyny: “Dziewczyna z czerwonym warkoczem”, “Zapisane w gwiazdach”, a już wkrótce po “Obietnica Klary”.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjne Kluby Książki

Krystyna Bartłomiejczyk – Kraśniczanka z epizodami w Lublinie, gdzie skończyła studia, i w Katowicach, gdzie dźwigała kaganek oświaty, wbijając do młodzieńczych głów rosyjską gramatykę i literaturę. Po powrocie do Kraśnika bywało różnie – prowadziła cegielnię, windykowała należności spółdzielni mieszkaniowej, aż w końcu… zaczęła pisać. Obecnie emerytka, mama dorosłych już dzieci, a przy tym zatwardziała domatorka, którą nawet na spacer wyprowadza pies.

29 stycznia 2024 r.
„Dziadkowie o dziadkach”- spotkanie z okazji

Dnia Babci i Dziadka

Przyjdź do biblioteki i opowiedz o swoich dziadkach!
Powspominamy naszych dziadków i babcie, omówimy jak się zmienił ich obraz na przestrzeni czasu i poznamy sekret na bycie dziadkami idealnymi. Zapraszamy!

W miniony piątek w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przy zimowej herbacie wspominaliśmy naszych dziadków i babcie. Na spotkaniu gościliśmy głównie słuchaczy Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora, którzy mimo że sami bardzo często są już dziadkami bardzo chętnie wspominali swoich dziadków. Omówiliśmy jak zmienił się obraz babci i dziadka na przestrzeni czasu, jak opisywani są dziadkowie i ich relacja z wnukami w literaturze.

Niespodzianką była wizyta wnuków naszych zaproszonych seniorów, którzy ze swojej perspektywy opowiedzieli o swoich dziadkach i najpiękniejszych wspólnych chwilach. Nie brakowało uśmiechów i łez wzruszeń.

„Dziadkowie są wspaniałą mieszanką śmiechu, opiekuńczych gestów, pięknych opowieści i miłości.” – autor nieznany

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Miejsko-Gminna Biblioteka w Poniatowej proponuje czytelnikom spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Są to spotkania dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze. Umożliwiają poznanie nowych autorów i nowe gatunki literackie. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji ani znać się na literaturze. Najważniejsza jest przyjemność z dzielenia się z innymi swoimi wrażeniami z lektury. Programowi patronuje Instytut Książki, dotuje zakup książek, finansuje spotkania z pisarzami, organizuje szkolenia dla moderatorów, funduje nagrody dla najciekawszych recenzji.

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w tym roku za nami 😍 Przy pysznej, zimowej herbacie porozmawiałyśmy o ostatnio przeczytanych książkach.Dodatkowo wybrałyśmy książki które będziemy czytać w styczniu w ramach naszego czytelniczego wyzwania. Jeśli chcesz do Nas dołączyć, zapraszamy!

Tematem naszego czytelniczego wyzwania są książki zimowe. Interpretacja zależy od ciebie.

Do zobaczenia w lutym 😀

23 Listopada 2013 r.
„SPÓDNICA OZDOBĄ KOBIETY”

POKAZ MODY NA WESOŁO

W nawiązaniu do naszej wystawy z okazji Dnia Spódnicy, 23 listopada 2023 r. w naszej bibliotece odbyło się dość nietypowe spotkanie. We współpracy z Poniatowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowaliśmy pokaz mody na wesoło pt. „Spódnica ozdobą kobiety”. Rozpoczęliśmy nasze spotkanie krótką historią spódnicy, a później rozpoczęło się nasz show. W role modelek wcieliły się słuchaczki Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zaprezentowały publiczności różnego rodzaju spódnice. Po pokazie spędziliśmy miło czas przy herbacie wspominając różne historie i zdarzenia ze spódnicami w roli głównej. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjne Kluby Książki.

26 Października 2023 r.
Mariusz Nowik – spotkanie autorskie

W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej mieliśmy przyjemność gościć Pana Mariusza Nowika, autora książki „Krwawe Dożynki 1943”.

Mariusz Nowik – na co dzień dziennikarz. W wolnych chwilach pisarz. Historyk z wykształcenia. Wielbiciel dobrych reportaży. Autor książek o II wojnie światowej.

Największa masowa egzekucja w historii niemieckich obozów koncentracyjnych.
Dwa dni, 3 i 4 listopada 1943 roku. Ponad 42 tysiące zamordowanych w jednorazowej akcji likwidacyjnej, zaplanowanej w najdrobniejszych szczegółach, w niemieckich dokumentach opisanej pod kryptonimem Aktion Erntefest (akcja „Dożynki”). Krwawe dożynki.
Szpalery nagich więźniów: mężczyzn, kobiet i dzieci. Prowadzonych całymi rodzinami na rozstrzelanie. Zmuszanych do układania się w dołach śmierci – jeden przy drugim, ciasno, na stygnących martwych ciałach. Każdy miał zginąć. Po kolei. Jedna kula – jedno życie.
Głośna, wesoła muzyka, którą zbrodniarze zagłuszali strzały.
I trzy kobiety, którym udało się wyjść z grobu…
Ciała ofiar spalono dopiero kilka dni po zakończeniu akcji. Do wykonania tego zadania zmuszono pozostawionych przy życiu więźniów, których później też zgładzono.

Książka Mariusza Nowika to rekonstrukcja tego nadal mało znanego ostatniego etapu akcji „Reinhard”.

Spotkanie autorskie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan Mariusz opowiedział nam jak natrafił na historię Estery i Ludwiki, gdzie szukał materiałów i dokumentów do stworzenia książki. Podzielił się swoimi odczuciami i refleksjami jakie towarzyszyły mu podczas pisania.

Nasi lokalni regionaliści i pasjonaci historii podzielili się z autorem swoimi informacjami i historiami. Młodzież szkolna  z zaciekawieniem słuchała opowiedzianych historii. Wieczór pełen emocji, wzruszeń i refleksji.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi Nowikowi za tę książkę, dzięki której więcej osób będzie mogło poznać historię Ludwiki i Estery oraz akcję Krwawych Dożynek. Dziękujemy serdecznie za emocjonujące spotkanie i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie przy okazji wydania kolejnych pozycji.

Bardzo dziękujemy za obecność na spotkaniu naszym regionalistom i pasjonatom historii, dziękujemy młodzieży szkolnej i nauczycielom, czytelnikom i przyjaciołom biblioteki.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

20 Października 2023 r.
Wspólne czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się wspólne czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska – wybitna poetka, noblistka, patronka roku 2023. Postać niezwykle skromna i ciekawa. Mało mówiła o sobie, wolała wszystko przekazać wierszem. Napisała zaledwie ok. 350 wierszy, ale i tak w roku 1996 otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.

Lubiła kicz, kawę, papierosy, skrzydełka z KFC i Andrzeja Gołotę. 

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięli podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, słuchaczki Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czytelnicy naszej biblioteki i członkowie DKK. Odczytano wybrane wiersze, a dodatkowym urozmaiceniem było zaśpiewanie przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wiersza „Nic dwa razy” w aranżacji Sanah.

Dziękujemy pięknie wszystkim uczestnikom i słuchaczom za wspólnie spędzony czas.

20 Kwietnia 2023 r.
Krzysztof Jastrzębski – spotkanie autorskie

W naszej bibliotece już piąty raz gościliśmy pana Krzysztofa Jastrzębskiego – regionalistę, antykwariusza z Żoliborza, autora książek poświęconych historii Opola Lubelskiego i okolic. Podczas spotkania promował on czterotomowe “Pamiętniki z Żoliborza 1991-2021”, czyli historię swojego życia napisaną w lekki i przystępny sposób. Z właściwym sobie poczuciem humoru opowiadał o kulisach powstawania książek. Jak sam stwierdził, nie lubi być nazywany pisarzem, gdyż jest przede wszystkim antykwariuszem. Na koniec pan Krzysztof chętnie rozmawiał z uczestnikami i podpisał zakupione przez nich książki. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

22 Marca 2023 r.
Dyskusyjny Klub Książki – reaktywacja

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie z młodzieżą licealną z Zespołu Szkół w Poniatowej. Przy filiżance herbaty rozmawialiśmy na temat ostatnio przeczytanych książek. Z przyjemnością słuchało się młodzieży, która z taką pasją opowiada o książkach. Omówiliśmy różne gatunki, dyskutowaliśmy, polecaliśmy sobie wzajemnie tytuły. Bardzo dziękujemy licealistom i Pani Izabeli Walczak za odwiedziny i liczymy na więcej. Wasza miłość do książek przywraca wiarę w czytelnictwo kolejnych pokoleń.

9 Marca 2023 r.
Spotkanie z dr. Zdzisławem Bieleniem

W roku 2023 mija 160 lat od wybuchu powstania styczniowego. Przy okazji tej rocznicy, 9 marca gościliśmy dr. Zdzisława Bielenia, bibliotekarza i historyka, badacza tamtego okresu w historii Polski. Pan Doktor jest autorem wielu publikacji związanych z powstaniem styczniowym. Podczas wystąpienia przybliżył słuchaczom kulisy, przebieg i skutki walk powstańczych. Skupił się przy tym głównie na terenach Lubelszczyzny, gdyż – jak sam stwierdził – mówi się o nich niewiele. Chętnie odpowiadał na pytania, niektórzy z obecnych zdecydowali się na kupno książek. Wśród uczestników przeważała młodzież, co tylko dowodzi temu, że o historii warto mówić i kultywować pamięć tych, którzy oddali krew za ojczyznę.

1 Marca 2023 r.
Spotkanie z Jackiem Łapińskim

Spotkania z Jackiem Łapińskim – pisarzem, przedsiębiorcą, pasjonatem psychologii pozytywnej. W myśl tytułu jednej z jego książek – „Z uśmiechem ci do twarzy” – starał się zarazić słuchaczy dobrym humorem i optymizmem.


8 Grudnia 2022 r.
Międzypokoleniowe czytanie „Opowieści wigilijnej”

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, miało miejsce wyjątkowe spotkanie dwóch pokoleń – ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Poniatowej oraz seniorów z Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zebrali się w bibliotece, by wspólnie przeczytać ponadczasową „Opowieść wigilijną” Karola Dickensa. Lekturze towarzyszyło śpiewanie kolęd oraz fragmenty filmowej adaptacji z Jimem Careyem w roli głównej. Na czytających i gości czekał słodki poczęstunek.

25 Listopada 2022 r.
„Emigracja jako doświadczenie narodu”
– spotkanie z Dariuszem Terleckim

25 listopada w Kawiarni Art.Cafe w CKPIT miało miejsce wyjątkowe spotkanie autorskie, zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Poniatowej i młodzież z Zespołu Szkół w Poniatowej pod kierownictwem Pani Izabeli Walczak. Gościliśmy autora książki „Po dolary i wolność. Śladami Polonii w Ameryce” Dariusza Terleckiego, dla którego historia pradziadka sprzed 100 lat była pretekstem do napisania ciekawej opowieści w konwencji reportażu.

Wtedy miliony naszych rodaków wyemigrowały  w nieznane, po lepsze życie.  Z chłopów – do niedawna jeszcze pańszczyźnianych – stawali się obywatelami najsilniejszego już wkrótce kraju na świecie. W poszukiwaniu śladów swojego przodka autor dotarł do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, które niegdyś uchodziły za „małą Polskę”, rozmawiał również z wieloma osobami polskiego pochodzenia.
Losy Polaków w Ameryce to fascynujące a niekiedy dramatyczne historie przodków dzisiejszej Polonii.

Zarówno rozmowa z Panem Terleckim jak i montaż słowno-muzyczny, były wspaniałą lekcją historii o emigracji w XIX, XX i XXI wieku.

Książka Pana Dariusza Terleckiego “Po dolary i wolność. Śladami Polonii w Ameryce” jest już dostępna w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i czytania.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do  w przygotowania  tej imprezy oraz osobom, które zechciały z nami spędzić ten piątkowy wieczór. 

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

3 Września 2022 r. Narodowe Czytanie

3 września (sobota) odbyła się już 11 edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku mieliśmy przyjemność czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywa się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”.

W pięknych okolicznościach przyrody poniatowskiego parku dzieła Adama Mickiewicza odczytali:

  • Nadia Chwaszczewska ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kraczewicach pod kierownictwem Pani Anny Gucma;
  • Michalina Krupa, Rozalia Hemperek, Aleksandra Gałek i Szymon Małyska ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej pod kierownictwem Pani Anny Gucma;
  • Anna Gajec, Amelia Wicha, Dominika Kwiatkowska, Zuzanna Chęć, Kacper Hysa, Franciszek Tyrolla, Krzysztof Walczyk ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wronowskiej pod kierownictwem Pani Wandy Czuryło;
  • Nasze czytelniczki Anna Dębicka, Marta Stawiarska i Wanda Stawiarska;
  • Dorota Gołębiowska, Daniel Przybycień, Patryk Łakomy, Maja Mieśniak, Nadia Dziaduch, Sabina Kramek, Szymon Grajper, Filip Kuchta z Zespołu Szkół w Poniatowej pod wodzą Pani Grażyny Chabuckiej i Pani Izabeli Walczak
  • Elżbieta Olszowa, Jagoda Głowacka, Marta Karwat, Teresa Stanek, Danuta Jóźwik, Teresa Przydatek, Teresa Grodzińska z Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Swoją obecnością i udziałem w Narodowym Czytaniu zaszczycili nas również Burmistrz Poniatowej Pan Paweł Karczmarczyk i Zastępca Burmistrza Pani Aneta Poniatowska.

Nagłośnienie zapewnili pracownicy CKPiT w Poniatowej, a nad całością czuwały nasze bibliotekarki.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tego wspaniałego wydarzenia i mamy ogromną nadzieję, że w tak licznym, a nawet większym gronie spotkamy się za rok.

10 Marca 2022 r.
„Miłość w literaturze” – wykład
Magdaleny Wójcikiewicz

10 marca gościem Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece była Magdalena Wójcikiewicz – była instruktorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie i koordynatorka DKK. „Miłość w literaturze” to temat przewodni spotkania. Jak wiadomo mamy różne rodzaje miłości: miłość mężczyzny i kobiety, miłość matki do dziecka-dziecka do matki, miłość do Boga, ojczyzny i można by tak długo wymieniać. To spotkanie jak i wszystkie inne z Panią Magdą było bardzo sympatyczne a czas upłynął niepostrzeżenie. Zapraszamy Państwa na następne spotkania DKK. Do zobaczenia.

17 Lutego 2022 r.
„Jan Paweł II – pontyfikat słowem malowany”
– wykład Ireny Piątek

18 Listopada 2021 r.
Cyprian Kamil Norwid „- wykład Ireny Piątek

18 listopada 2021 r. dla naszych Czytelników i Słuchaczy PUTW zorganizowane zostało spotkanie w ramach Ogólnopolskich Obchodów Roku Norwida. Jest to nasz niewielki wkład w popularyzację Jego twórczości. Niezwykle ciekawy i inspirujący wykład wygłosiła Pani Irena Piątek osoba zaprzyjaźniona z Biblioteką i PUTW. 

Cyprian Ksawery Gerard Walenty – od bierzmowania Kamil dziś znany jako Cyprian Kamil Norwid, urodził się 24 września 1821 roku w rodzinnym dworku Zdzieborowskich-Norwidów-Suskich, dziś w posiadaniu Karoliny Wajdy w miejscowości Laskowo Głuchy na Mazowszu. Zmarł w nocy z 22 na 23 maja 1883 roku w Paryżu w domu opieki prowadzonym przez polskie zakonnice.   Był wielkim artystą – poetą, dramaturgiem, prozaikiem, rzeźbiarzem malarzem, rysownikiem oraz znawcą muzyki. Uważany za jedną z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych osobowości polskiej kultury. Wielki człowiek swoim geniuszem wyprzedzał epokę, stąd tragizm Norwida i niezrozumienie jego dzieł przez ówczesnych. W swojej twórczości poruszał problemy etyczno-moralne, polityczne, nie popierał tak jak Mickiewicz i Słowacki tezy o  mesjanizmie Polski.

28 Października 2021 r.
Spotkanie autorskie z Mają Wolny

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece w czwartek 28 października mogliśmy się spotkać z Mają Wolny – pisarką i podróżniczką. Była stypendystką Stowarzyszenia Naukowego  Collegium Invisibile. W latach 1998-2002 dziennikarką Polityki w dziale kultury. Przez wiele lat mieszkała w Belgii, gdzie prowadziła Centrum Wschodnioeuropejskie Post Viadrina. W latach 2010-2015 była dyrektorem belgijskiego muzeum NAVIGO. W roku 2015 razem z rodziną powróciła do Polski i zamieszkała w Kazimierzu Dolnym. Jest autorką powieści:Kara (2009), Dom tysiąca nocy (2010),  Czarne liście(2016– przekład na język niderlandzki), Księgobójca – kryminał (2017– przekład na język niderlandzki – belgijska nagroda literacka Hercule Poirotprijs a w kategorii “debiuty”, nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru), Powrót z Północy ( 2018 – przekład na język niderlandzki), Jasność(2019) oraz literatury faktu: Kronika śmierci przedwczesnych (2000 – z Piotrem Sarzyńskim) i Pociąg do Tybetu ( 2020).

Opowiadała nam o swoich podróżach Koleją Transsyberyjską, Transmongolską, Tybetańską wprost na Dach Świata do Lhasy a także o podróży do Indii, z której zdążyła powrócić na kilka dni przed ogłoszeniem lockdownu w 2020 roku. Podróże te były inspiracją do powstania  książek Powrót z Północy Pociąg do Tybetu. Pisarka tak barwnie opowiadała, że wszyscy straciliśmy poczucie czasu. Spotkanie które miało trwać jedną godzinę przedłużyło się prawie do dwóch. W tym czasie Pani Maja pokazała nam zdjęcia obrazujące Jej wyprawy, odpowiadała na pytania Czytelników. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani herbatą z syberyjskiej huby brzozowej zwaną „Czaga”. Można było zakupić Jej książki i otrzymać dedykację. Trzeba też dodać, że książki Mai Wolny poruszają istotne tematy dotyczące życia we współczesnym świecie a także życia w innych kulturach (np. Syberii gdzie do tej pory czczony jest Stalin, życia w Tybecie gdzie tubylcza kultura wypierana jest bezpardonowo przez wszechobecny terror i inwigilację chińską). Poznajemy ludzi których spotyka na swojej drodze, pokazuje jak zmierzyła się z przeciwnościami i trudami podróży min. zimnem, niewygodami, chorobą wysokościową która może objawiać się bólem głowy, omdleniami, brakiem tchu.  Opisuje przyrodę, krajobrazy, ludzi – podaje nam wiele faktów z historii przez co zaciekawia i zachęca czytelników do poszukiwania, pogłębiania wiedzy np. o Niceforze Czernichowskim, Alexandrze David-Néel. Książki te  czyta się tzw. „jednym tchem”.  Serdecznie polecamy twórczość a także spotkania autorskie z Panią Mają Wolny.

4 Września 2021 r. – Narodowe Czytanie

W dramacie odnajdujemy komizm i gorzką ironię, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i jak dotychczas nie straciło na aktualności.

Słynne cytaty z Moralności pani Dulskiej, np. „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”, czy też „Niedaleko padło jabłko od jabłoni”,które przeniknęły do codziennej polszczyzny.

W pięknej scenerii poniatowskiego parku, dramat podzielony na trzy akty czytali:  Burmistrz Poniatowej Pan Paweł Karczmarczyk wraz z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku  i czytelnikami Biblioteki, uczniowie z Zespołu Szkół w Poniatowej pod kierownictwem Grażyny Chabuckiej i Izabeli Walczak oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej pod kierunkiem Anny Gucmy.

Pani Dulska – Teresa Stanek, Aleksandra Gałek, Wiktoria Ciosek
Zbyszko- Paweł Karczmarczyk, Szymon Małyska, Cyprian Kot
Juliasiewiczowa- Marta Karwat, Aleksandra Orzeł
Lokatorka – Anna Dębicka
Mela – Marta Stawiarska, Lidia Depta, Milena Dobrzyńska, Julia Bednarczyk
Hesia- Wanda Stawiarska, Eleonora Marczyńska, Marlena Gołębiowska, Eliza Pyta

Hanka –Elżbieta Olszowa, Adela Kaniowska, Aleksandra Sztębara, Weronika Kołosińska
Tadrachowa – Maja Mieśniak
Pan Dulski – Edmund Karwat
Narrator – Teresa Kramek, Michalina Krupa, Łucja Klucznik.

Na zakończenie odbył się quiz z wiedzy o utworach, które były czytane podczas wszystkich dotychczasowych edycji.

Nagłośnienie zapewnili pracownicy CKPIT w Poniatowej.  Nad całością czuwały bibliotekarki.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników akcji Narodowego Czytania i do usłyszenia za rok.

9 Października 2020 r. – NOC BIBLIOTEK

NOC BIBLIOTEK 9.10.2020 (piątek) godz. 17.00
Zapraszamy na spotkanie w ramach DKK.

W programie:
– Projekcja spotkania autorskiego z Magdaleną Witkiewicz (przeprowadzonego przez DKK działający przy WBP
w Lublinie).
– Przegląd nowości bibliotecznych (w tym nominowanych do nagrody NIKE 2020).
To wszystko przy parującej filiżance kawy lub herbaty oraz pysznym ciasteczku z zachowaniem reżimu sanitarnego. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy tel. 81 820 40 77, e-mail: [email protected]

20 Lutego 2020 r.
Spotkanie z poetką Joanną Rola

9 Grudnia 2019 r.
„Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”

21 Listopada 2019 r.
Dyskusyjny Klub Książki


Spotkanie DKK, które odbyło się 21 listopada poświęciliśmy pisarstwu naszej noblistki – OLGI TOKARCZUK, którą to nagrodę otrzymała „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jest ona także laureatką nagrody Bookera  za powieść Bieguni (2018oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015). Jej twórczość jest przetłumaczona na 35 języków. W naszej bibliotece posiadamy 12 tytułów książek OLGI TOKARCZUK.

15 Maja 2019 r.
Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką


W dniu 15.05.2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć panią Olgę Rudnicką, autorkę takich powieści jak „Martwe jezioro”, Lilith” czy „Diabli nadali”. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie już 17 wydanych książek. Pisarka cieszy się dużą popularnością na rynku literackim, dlatego na spotkanie przybyło wielu czytelników. Osoba Pani Olgi wzbudziła sympatię wśród widowni, więc chętnie zadawano pytania dotyczące jej twórczości i życia prywatnego, na które odpowiadała z uśmiechem na twarzy. Całe spotkanie odbyło się w miłej i optymistycznej atmosferze. Pozytywna energia naszego gościa udzieliła się publiczności, dlatego mamy nadzieję, że każdy wyszedł ze spotkania zadowolony.

7 Marca 2019 r.
„Kobiety o Kobietach”

Spotkanie z Magdaleną Wójcikiewicz, którego tematem była „Kobieta w literaturze” przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Oprócz „Klubowiczek” uczestniczyły w nim panie z Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i młodzież z Zespołu Szkół z opiekunkami Grażyną Chabucką i Joanną Domaszewską. Pani Magdalena opowiadała o kobietach znanych z historii np. Lucynie Ćwierczakiewiczowej, która znana jest jako autorka książek kucharskich, które doczekały się ponad 20 wznowień. Pod względem nakładów jej książki przewyższały wydania dzieł Mickiewicza czy Słowackiego. W 1883 roku za wydania otrzymała kwotę 84 tys. rubli co stanowiło wartość niemal trzech ziemskich majątków. Mówiła także o bohaterkach książek Angeliki Kuźniak i innych współczesnych autorkach. Spotkanie zakończyło się wspólnym słodkim poczęstunkiem.

24 Stycznia 2019 r.
Spotkanie DKK poświęcone

Wojciechowi Młynarskiemu

Zbliża się druga rocznica śmierci (15 marca) poety, satyryka, artysty wybitnego i wielkiego Wojciecha Młynarskiego. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece zorganizowany został wieczór poświęcony artyście, który jest autorem ponad 2000 tekstów piosenek a także dramaturgiem i scenarzystą, librecistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Przy herbatce i ciastku czytane były Jego teksty, wspomnienia znanych osób o Nim, słuchaliśmy także piosenek. Wojciech Młynarski uznany został za twórcę nowej formy artystycznej – tak zwanych felietonów śpiewanych. Pochodził z rodziny, która po obu stronach mamy i ojca miała bogate tradycje muzyczne. Był żonaty z aktorką Adrianną Godlewską a ich dziećmi są znane prezenterki telewizyjne Agata, Paulina i syn Jan – muzyk, kompozytor i wokalista.

25 Października 2018 r.
Spotkanie z Moniką Knapczyk

25 października 2018 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej gościła Monikę Knapczyk, poetkę, pisarkę, blogerkę oraz właścicielkę wydawnictwa Inspiracje. Poetka urodzona w Radomiu, od 10 lat  mieszka w Puławach. Z wykształcenia doktor nauk technicznych, pasjonatka książek, języków obcych, psychologii i robótek ręcznych. Pani Monika wydała tomik poezji pt. „Zegar melodii”,w którym porusza zarówno tematy uniwersalne, ponadczasowe, takie jak miłość, zachwyt cudami natury oraz radość życia, ale też cierpienie, niespełnienie, poczucie rozczarowania światem i własnym istnieniem czy doświadczenie samotności oraz powieść na pograniczu fantastyki i literatury obyczajowej pt. „Vaira”. To opowieść o młodym obiecującym prawniku, marzącym o ślubie z kobietą, którą kocha od lat. Dziewczyna zrywa znajomość, twierdząc, że nigdy nie darzyła go uczuciem. Zraniony do głębi mężczyzna nie potrafi poradzić sobie z kłębiącymi się w nim emocjami. Ulgę przynosi mu dopiero Nerelia, magiczny świat, w którym granice tego, co możliwe, przesunięte są bardzo daleko.
Obie pozycje są w zbiorach biblioteki.
Na spotkaniu autorka czytała swoje wiersze, prezentowała fragmenty swojej powieści, opowiadała o swojej drodze do realizacji marzeń o pisaniu.

14 Czerwca 2018 r.
Spotkanie autorskie z Moniką A. Oleksa


W czwartek 14 czerwca mieliśmy okazję spotkać się z powieściopisarką – Moniką A. Oleksa. Pani Monika urodziła się i mieszka w Lublinie. Oprócz pisania na co dzień uczy języka angielskiego. Akcje jej powieści rozgrywają się w samym Lublinie lub pobliskich miejscowościach – Kazimierzu Dolnym czy Nałęczowie. Często odwiedza nadmorskie Dąbki aby tam pisać. W czasie czwartkowego spotkania w miłej i sympatycznej atmosferze opowiadała czytelnikom jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, skąd czerpie wątki do swoich powieści. Zdradziła nam też, że sama bardzo lubi czytać ale najlepszymi czytelnikami w jej rodzinie są dwaj synowie i mąż, który jako pierwszy recenzuje Jej powieści. Debiutowała zbiorem opowiadań Uśmiech Mima. Powieści, które posiadamy w bibliotece to: Samotność ma twoje imię, Niebo w kruszonce, Spacer nad rzeką.

20 Lutego 2018 r.
Spotkanie z poetą Edwardem Michalczykiem



10 Maja 2017 r.
Spotkanie autorskie z Piotrem Milewskim


10 maja bibliotekę naszą na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedził Piotr Milewski autor książek „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2014) i „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (2015). Książki otrzymały nagrodę Magellana „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w kategorii najlepsza książka reportażowa (2014) i najlepsza książka podróżnicza (2015). Pisarz zaskoczony był tak dużą frekwencją na spotkaniu a nas czytelników zaskoczył swoją kondycją – opowiadał o Japonii (zwyczajach, kulturze, zabytkach) około trzech godzin, które minęły niepostrzeżenie. Opowieści autora przeplatane były pokazem zdjęć. Trzeba przyznać, że potrafi mówić w bardzo ciekawy i interesujący sposób do publiczności. Myślę, że wszyscy którzy byli na spotkaniu otrzymali więcej niż oczekiwali i czekają już na następne spotkanie z Panem Milewskim tym razem o podróży Koleją Transsyberyjską. Można było kupić książki a także otrzymać pamiątkowy wpis i autograf.

16 Marca 2017 r.
Wykład „Kobieta w literaturze”


15 Listopada 2016 r. – Spotkanie DKK

15 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiane były książki (B. Kosmowskiej „Buba”, „Buba sezon ogórkowy”, N. Sparksa „Jesienna Miłość”), które mogą czytać trzy pokolenia domowników. Czytelniczki stwierdziły, ze są to książki różne tematycznie, napisane subtelnym językiem, które bez obaw można polecać wszystkim począwszy od gimnazjalistów. Mamy nadzieję, że akcja taka pomoże nam pozyskać najbardziej wymagającą i najmniej liczną grupę czytelników.

19 Kwietnia 2016 r. 
Spotkanie z Hanną Cygler


W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z Hanną Cygler autorką książek, jak sama je określa należących  do literatury popularnej. Spotkanie sfinansował Instytut Książki a poprowadziła Joanna Długosz z Filii Bibliotecznej w Niezabitowie. Autorka ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim i zawodowo zajmuje się tłumaczeniami z języka szwedzkiego i angielskiego. Pierwszą  powieść „Tryb warunkowy” napisała  w 1994 roku, ostatnia – 17 „Za cudze grzechy” ukazała się wiosną tego roku. W spotkaniu wzięli udział wierni czytelnicy biblioteki, panie słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Poniatowej z Panią Izabelą Walczak. Pisarka prawie przez dwie godziny udzielała wyczerpujących odpowiedzi na pytania o swoją twórczość, o bohaterów książek, skąd bierze pomysły, jaki wpływ na powstające powieści ma rodzina i znajomi. O swoim pisaniu mówi „Piszę dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Tak postanowiłam już przy mojej pierwszej powieści. Pomyślałam wtedy, że pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom”.
Taką samą przyjemnością okazało się spotkanie z Panią Hanną,  z którą dwie godziny rozmowy minęło niepostrzeżenie.

3 Marca 2016 r. – „Literacki Lublin”


Wykład „Literacki Lublin”  przeprowadziła Magdalena Wójcikiewicz, długoletni instruktor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, obecnie już na emeryturze. Pani Magda w bardzo ciekawy sposób nakreśliła sylwetki twórców, którzy urodzili się w Lublinie (Wincenty Pol, Andrzej Strug, Janina Porazińska, Józef Czechowicz), pobierali nauki (Józef Ignacy Kraszewski) czy wpadali choćby na krótką chwilę, często by opisać Lublin w swoich utworach. Mają swoje tablice pamiątkowe, pomniki, ich nazwiskami nazwano ulice, szkoły.
Więcej na ten temat można przeczytać na http://lublin.wyborcza.pl wpisując „Poeci i pisarze związani z Lublinem”.

A czy znasz ty, bracie młody,
Twoje ziemie, twoje wody?
Z czego słyną, kędy giną,
W jakim kraju i Dunaju?
                              „Pieśń o ziemi naszej” Wincenty Pol

dkk(1)Miejsko-Gminna Biblioteka w Poniatowej proponuje czytelnikom spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Są to spotkania dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze. Umożliwiają poznanie nowych autorów i nowe gatunki literackie. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji ani znać się na literaturze. Najważniejsza jest przyjemność z dzielenia się z innymi swoimi wrażeniami z lektury. Programowi patronuje Instytut Książki, dotuje zakup książek, finansuje spotkania z pisarzami, organizuje szkolenia dla moderatorów, funduje nagrody dla najciekawszych recenzji. Pierwsze spotkanie DKK działającego przy MGBP w Poniatowej miało miejsce w Filii Bibliotecznej w Niezabitowie 6 marca 2009 r. Było to spotkanie organizacyjne, wzięła w nim udział Pani Magdalena Wójcikiewicz – koordynator wojewódzki DKK, oraz sześć czytelniczek z biblioteki w Niezabitowie. Dzięki programowi DKK nasza biblioteka wzbogaciła się o 96 książek (nowości wydawnicze), które po licznych wypożyczeniach są wymieniane na inne. DKK umożliwiają nam spotkania z pisarzami.
Dotychczas gościliśmy: Hannę Kowalewską, Wiesława Drabika, Martę Fox, Agnieszkę Martinkę, Stefana Dardę, Katarzynę Enerlich, Ewę Nowak, Angelikę Kuźniak, Pawła Beręsewicza. Od 2014 roku spotkania DKK odbywają się w MGBP w Poniatowej.

7 Maja 2009 r.
Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską

21 Września 2009 r.
Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską

14 Czerwca 2010 r.
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

29 Września 2010 r.
Spotkanie autorskie z Martą Fox

16 Marca 2011 r.
Spotkanie autorskie z Agnieszką Martinka

29 Kwietnia 2011 r.
Spotkanie autorskie z Stefanem Dardą

4 Października 2012 r.
Spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich

19 Czerwca 2013 r.
Spotkanie autorskie z Ewą Nowak


6 Maja 2014 r.
Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak

26 Marca 2015 r.
Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

29 Października 2015 r.
Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim