10 Marca 2022 r.
“Miłość w literaturze” – wykład Magdaleny Wójcikiewicz

10 marca gościem Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece była Magdalena Wójcikiewicz – była instruktorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie i koordynatorka DKK. “Miłość w literaturze” to temat przewodni spotkania. Jak wiadomo mamy różne rodzaje miłości: miłość mężczyzny i kobiety, miłość matki do dziecka-dziecka do matki, miłość do Boga, ojczyzny i można by tak długo wymieniać. To spotkanie jak i wszystkie inne z Panią Magdą było bardzo sympatyczne a czas upłynął niepostrzeżenie. Zapraszamy Państwa na następne spotkania DKK. Do zobaczenia.

17 Lutego 2022 r.
“Jan Paweł II – pontyfikat słowem malowany”
– wykład Ireny Piątek

18 Listopada 2021 r.
Cyprian Kamil Norwid “- wykład Ireny Piątek

18 listopada 2021 r. dla naszych Czytelników i Słuchaczy PUTW zorganizowane zostało spotkanie w ramach Ogólnopolskich Obchodów Roku Norwida. Jest to nasz niewielki wkład w popularyzację Jego twórczości. Niezwykle ciekawy i inspirujący wykład wygłosiła Pani Irena Piątek osoba zaprzyjaźniona z Biblioteką i PUTW. 

Cyprian Ksawery Gerard Walenty – od bierzmowania Kamil dziś znany jako Cyprian Kamil Norwid, urodził się 24 września 1821 roku w rodzinnym dworku Zdzieborowskich-Norwidów-Suskich, dziś w posiadaniu Karoliny Wajdy w miejscowości Laskowo Głuchy na Mazowszu. Zmarł w nocy z 22 na 23 maja 1883 roku w Paryżu w domu opieki prowadzonym przez polskie zakonnice.   Był wielkim artystą – poetą, dramaturgiem, prozaikiem, rzeźbiarzem malarzem, rysownikiem oraz znawcą muzyki. Uważany za jedną z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych osobowości polskiej kultury. Wielki człowiek swoim geniuszem wyprzedzał epokę, stąd tragizm Norwida i niezrozumienie jego dzieł przez ówczesnych. W swojej twórczości poruszał problemy etyczno-moralne, polityczne, nie popierał tak jak Mickiewicz i Słowacki tezy o  mesjanizmie Polski.

28 Października 2021 r.
Spotkanie autorskie z Mają Wolny

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece w czwartek 28 października mogliśmy się spotkać z Mają Wolny – pisarką i podróżniczką. Była stypendystką Stowarzyszenia Naukowego  Collegium Invisibile. W latach 1998-2002 dziennikarką Polityki w dziale kultury. Przez wiele lat mieszkała w Belgii, gdzie prowadziła Centrum Wschodnioeuropejskie Post Viadrina. W latach 2010-2015 była dyrektorem belgijskiego muzeum NAVIGO. W roku 2015 razem z rodziną powróciła do Polski i zamieszkała w Kazimierzu Dolnym. Jest autorką powieści:Kara (2009), Dom tysiąca nocy (2010),  Czarne liście(2016– przekład na język niderlandzki), Księgobójca – kryminał (2017– przekład na język niderlandzki – belgijska nagroda literacka Hercule Poirotprijs a w kategorii “debiuty”, nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru), Powrót z Północy ( 2018 – przekład na język niderlandzki), Jasność(2019) oraz literatury faktu: Kronika śmierci przedwczesnych (2000 – z Piotrem Sarzyńskim) i Pociąg do Tybetu ( 2020).

Opowiadała nam o swoich podróżach Koleją Transsyberyjską, Transmongolską, Tybetańską wprost na Dach Świata do Lhasy a także o podróży do Indii, z której zdążyła powrócić na kilka dni przed ogłoszeniem lockdownu w 2020 roku. Podróże te były inspiracją do powstania  książek Powrót z Północy Pociąg do Tybetu. Pisarka tak barwnie opowiadała, że wszyscy straciliśmy poczucie czasu. Spotkanie które miało trwać jedną godzinę przedłużyło się prawie do dwóch. W tym czasie Pani Maja pokazała nam zdjęcia obrazujące Jej wyprawy, odpowiadała na pytania Czytelników. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani herbatą z syberyjskiej huby brzozowej zwaną „Czaga”. Można było zakupić Jej książki i otrzymać dedykację. Trzeba też dodać, że książki Mai Wolny poruszają istotne tematy dotyczące życia we współczesnym świecie a także życia w innych kulturach (np. Syberii gdzie do tej pory czczony jest Stalin, życia w Tybecie gdzie tubylcza kultura wypierana jest bezpardonowo przez wszechobecny terror i inwigilację chińską). Poznajemy ludzi których spotyka na swojej drodze, pokazuje jak zmierzyła się z przeciwnościami i trudami podróży min. zimnem, niewygodami, chorobą wysokościową która może objawiać się bólem głowy, omdleniami, brakiem tchu.  Opisuje przyrodę, krajobrazy, ludzi – podaje nam wiele faktów z historii przez co zaciekawia i zachęca czytelników do poszukiwania, pogłębiania wiedzy np. o Niceforze Czernichowskim, Alexandrze David-Néel. Książki te  czyta się tzw. „jednym tchem”.  Serdecznie polecamy twórczość a także spotkania autorskie z Panią Mają Wolny.

4 Września 2021 r. – Narodowe Czytanie

W dramacie odnajdujemy komizm i gorzką ironię, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i jak dotychczas nie straciło na aktualności.

Słynne cytaty z Moralności pani Dulskiej, np. „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”, czy też „Niedaleko padło jabłko od jabłoni”,które przeniknęły do codziennej polszczyzny.

W pięknej scenerii poniatowskiego parku, dramat podzielony na trzy akty czytali:  Burmistrz Poniatowej Pan Paweł Karczmarczyk wraz z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku  i czytelnikami Biblioteki, uczniowie z Zespołu Szkół w Poniatowej pod kierownictwem Grażyny Chabuckiej i Izabeli Walczak oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej pod kierunkiem Anny Gucmy.

Pani Dulska – Teresa Stanek, Aleksandra Gałek, Wiktoria Ciosek
Zbyszko- Paweł Karczmarczyk, Szymon Małyska, Cyprian Kot
Juliasiewiczowa- Marta Karwat, Aleksandra Orzeł
Lokatorka – Anna Dębicka
Mela – Marta Stawiarska, Lidia Depta, Milena Dobrzyńska, Julia Bednarczyk
Hesia- Wanda Stawiarska, Eleonora Marczyńska, Marlena Gołębiowska, Eliza Pyta

Hanka –Elżbieta Olszowa, Adela Kaniowska, Aleksandra Sztębara, Weronika Kołosińska
Tadrachowa – Maja Mieśniak
Pan Dulski – Edmund Karwat
Narrator – Teresa Kramek, Michalina Krupa, Łucja Klucznik.

Na zakończenie odbył się quiz z wiedzy o utworach, które były czytane podczas wszystkich dotychczasowych edycji.

Nagłośnienie zapewnili pracownicy CKPIT w Poniatowej.  Nad całością czuwały bibliotekarki.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników akcji Narodowego Czytania i do usłyszenia za rok.

9 Października 2020 r.NOC BIBLIOTEK

NOC BIBLIOTEK 9.10.2020 (piątek) godz. 17.00
Zapraszamy na spotkanie w ramach DKK.

W programie:
– Projekcja spotkania autorskiego z Magdaleną Witkiewicz (przeprowadzonego przez DKK działający przy WBP
w Lublinie).
– Przegląd nowości bibliotecznych (w tym nominowanych do nagrody NIKE 2020).
To wszystko przy parującej filiżance kawy lub herbaty oraz pysznym ciasteczku z zachowaniem reżimu sanitarnego. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy tel. 81 820 40 77, e-mail: [email protected]

20 Lutego 2020 r.
Spotkanie z poetką Joanną Rola

9 Grudnia 2019 r.
“Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”

21 Listopada 2019 r.
Dyskusyjny Klub Książki


Spotkanie DKK, które odbyło się 21 listopada poświęciliśmy pisarstwu naszej noblistki – OLGI TOKARCZUK, którą to nagrodę otrzymała „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jest ona także laureatką nagrody Bookera  za powieść Bieguni (2018oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015). Jej twórczość jest przetłumaczona na 35 języków. W naszej bibliotece posiadamy 12 tytułów książek OLGI TOKARCZUK.

15 Maja 2019 r.
Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką


W dniu 15.05.2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć panią Olgę Rudnicką, autorkę takich powieści jak „Martwe jezioro”, Lilith” czy „Diabli nadali”. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie już 17 wydanych książek. Pisarka cieszy się dużą popularnością na rynku literackim, dlatego na spotkanie przybyło wielu czytelników. Osoba Pani Olgi wzbudziła sympatię wśród widowni, więc chętnie zadawano pytania dotyczące jej twórczości i życia prywatnego, na które odpowiadała z uśmiechem na twarzy. Całe spotkanie odbyło się w miłej i optymistycznej atmosferze. Pozytywna energia naszego gościa udzieliła się publiczności, dlatego mamy nadzieję, że każdy wyszedł ze spotkania zadowolony.

7 Marca 2019 r.
“Kobiety o Kobietach”

Spotkanie z Magdaleną Wójcikiewicz, którego tematem była „Kobieta w literaturze” przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Oprócz „Klubowiczek” uczestniczyły w nim panie z Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i młodzież z Zespołu Szkół z opiekunkami Grażyną Chabucką i Joanną Domaszewską. Pani Magdalena opowiadała o kobietach znanych z historii np. Lucynie Ćwierczakiewiczowej, która znana jest jako autorka książek kucharskich, które doczekały się ponad 20 wznowień. Pod względem nakładów jej książki przewyższały wydania dzieł Mickiewicza czy Słowackiego. W 1883 roku za wydania otrzymała kwotę 84 tys. rubli co stanowiło wartość niemal trzech ziemskich majątków. Mówiła także o bohaterkach książek Angeliki Kuźniak i innych współczesnych autorkach. Spotkanie zakończyło się wspólnym słodkim poczęstunkiem.

24 Stycznia 2019 r.
Spotkanie DKK poświęcone Wojciechowi Młynarskiemu

Zbliża się druga rocznica śmierci (15 marca) poety, satyryka, artysty wybitnego i wielkiego Wojciecha Młynarskiego. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece zorganizowany został wieczór poświęcony artyście, który jest autorem ponad 2000 tekstów piosenek a także dramaturgiem i scenarzystą, librecistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Przy herbatce i ciastku czytane były Jego teksty, wspomnienia znanych osób o Nim, słuchaliśmy także piosenek. Wojciech Młynarski uznany został za twórcę nowej formy artystycznej – tak zwanych felietonów śpiewanych. Pochodził z rodziny, która po obu stronach mamy i ojca miała bogate tradycje muzyczne. Był żonaty z aktorką Adrianną Godlewską a ich dziećmi są znane prezenterki telewizyjne Agata, Paulina i syn Jan – muzyk, kompozytor i wokalista.

25 Października 2018 r.
Spotkanie z Moniką Knapczyk

25 października 2018 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej gościła Monikę Knapczyk, poetkę, pisarkę, blogerkę oraz właścicielkę wydawnictwa Inspiracje. Poetka urodzona w Radomiu, od 10 lat  mieszka w Puławach. Z wykształcenia doktor nauk technicznych, pasjonatka książek, języków obcych, psychologii i robótek ręcznych. Pani Monika wydała tomik poezji pt. „Zegar melodii”,w którym porusza zarówno tematy uniwersalne, ponadczasowe, takie jak miłość, zachwyt cudami natury oraz radość życia, ale też cierpienie, niespełnienie, poczucie rozczarowania światem i własnym istnieniem czy doświadczenie samotności oraz powieść na pograniczu fantastyki i literatury obyczajowej pt. „Vaira”. To opowieść o młodym obiecującym prawniku, marzącym o ślubie z kobietą, którą kocha od lat. Dziewczyna zrywa znajomość, twierdząc, że nigdy nie darzyła go uczuciem. Zraniony do głębi mężczyzna nie potrafi poradzić sobie z kłębiącymi się w nim emocjami. Ulgę przynosi mu dopiero Nerelia, magiczny świat, w którym granice tego, co możliwe, przesunięte są bardzo daleko.
Obie pozycje są w zbiorach biblioteki.
Na spotkaniu autorka czytała swoje wiersze, prezentowała fragmenty swojej powieści, opowiadała o swojej drodze do realizacji marzeń o pisaniu.

14 Czerwca 2018 r.
Spotkanie autorskie z Moniką A. Oleksa


W czwartek 14 czerwca mieliśmy okazję spotkać się z powieściopisarką – Moniką A. Oleksa. Pani Monika urodziła się i mieszka w Lublinie. Oprócz pisania na co dzień uczy języka angielskiego. Akcje jej powieści rozgrywają się w samym Lublinie lub pobliskich miejscowościach – Kazimierzu Dolnym czy Nałęczowie. Często odwiedza nadmorskie Dąbki aby tam pisać. W czasie czwartkowego spotkania w miłej i sympatycznej atmosferze opowiadała czytelnikom jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, skąd czerpie wątki do swoich powieści. Zdradziła nam też, że sama bardzo lubi czytać ale najlepszymi czytelnikami w jej rodzinie są dwaj synowie i mąż, który jako pierwszy recenzuje Jej powieści. Debiutowała zbiorem opowiadań Uśmiech Mima. Powieści, które posiadamy w bibliotece to: Samotność ma twoje imię, Niebo w kruszonce, Spacer nad rzeką.

20 Lutego 2018 r.
Spotkanie z poetą Edwardem Michalczykiem10 Maja 2017 r.
Spotkanie autorskie z Piotrem Milewskim


10 maja bibliotekę naszą na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedził Piotr Milewski autor książek „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2014) i „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (2015). Książki otrzymały nagrodę Magellana „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w kategorii najlepsza książka reportażowa (2014) i najlepsza książka podróżnicza (2015). Pisarz zaskoczony był tak dużą frekwencją na spotkaniu a nas czytelników zaskoczył swoją kondycją – opowiadał o Japonii (zwyczajach, kulturze, zabytkach) około trzech godzin, które minęły niepostrzeżenie. Opowieści autora przeplatane były pokazem zdjęć. Trzeba przyznać, że potrafi mówić w bardzo ciekawy i interesujący sposób do publiczności. Myślę, że wszyscy którzy byli na spotkaniu otrzymali więcej niż oczekiwali i czekają już na następne spotkanie z Panem Milewskim tym razem o podróży Koleją Transsyberyjską. Można było kupić książki a także otrzymać pamiątkowy wpis i autograf.

16 Marca 2017 r.
Wykład “Kobieta w literaturze”


15 Listopada 2016 r. – Spotkanie DKK

15 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiane były książki (B. Kosmowskiej „Buba”, „Buba sezon ogórkowy”, N. Sparksa „Jesienna Miłość”), które mogą czytać trzy pokolenia domowników. Czytelniczki stwierdziły, ze są to książki różne tematycznie, napisane subtelnym językiem, które bez obaw można polecać wszystkim począwszy od gimnazjalistów. Mamy nadzieję, że akcja taka pomoże nam pozyskać najbardziej wymagającą i najmniej liczną grupę czytelników.

19 Kwietnia 2016 r. 
Spotkanie z Hanną Cygler


W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z Hanną Cygler autorką książek, jak sama je określa należących  do literatury popularnej. Spotkanie sfinansował Instytut Książki a poprowadziła Joanna Długosz z Filii Bibliotecznej w Niezabitowie. Autorka ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim i zawodowo zajmuje się tłumaczeniami z języka szwedzkiego i angielskiego. Pierwszą  powieść „Tryb warunkowy” napisała  w 1994 roku, ostatnia – 17 „Za cudze grzechy” ukazała się wiosną tego roku. W spotkaniu wzięli udział wierni czytelnicy biblioteki, panie słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Poniatowej z Panią Izabelą Walczak. Pisarka prawie przez dwie godziny udzielała wyczerpujących odpowiedzi na pytania o swoją twórczość, o bohaterów książek, skąd bierze pomysły, jaki wpływ na powstające powieści ma rodzina i znajomi. O swoim pisaniu mówi „Piszę dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Tak postanowiłam już przy mojej pierwszej powieści. Pomyślałam wtedy, że pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom”.
Taką samą przyjemnością okazało się spotkanie z Panią Hanną,  z którą dwie godziny rozmowy minęło niepostrzeżenie.

3 Marca 2016 r. – „Literacki Lublin”


Wykład „Literacki Lublin”  przeprowadziła Magdalena Wójcikiewicz, długoletni instruktor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, obecnie już na emeryturze. Pani Magda w bardzo ciekawy sposób nakreśliła sylwetki twórców, którzy urodzili się w Lublinie (Wincenty Pol, Andrzej Strug, Janina Porazińska, Józef Czechowicz), pobierali nauki (Józef Ignacy Kraszewski) czy wpadali choćby na krótką chwilę, często by opisać Lublin w swoich utworach. Mają swoje tablice pamiątkowe, pomniki, ich nazwiskami nazwano ulice, szkoły.
Więcej na ten temat można przeczytać na http://lublin.wyborcza.pl wpisując „Poeci i pisarze związani z Lublinem”.

A czy znasz ty, bracie młody,
Twoje ziemie, twoje wody?
Z czego słyną, kędy giną,
W jakim kraju i Dunaju?
                              „Pieśń o ziemi naszej” Wincenty Pol

dkk(1)Miejsko-Gminna Biblioteka w Poniatowej proponuje czytelnikom spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Są to spotkania dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze. Umożliwiają poznanie nowych autorów i nowe gatunki literackie. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji ani znać się na literaturze. Najważniejsza jest przyjemność z dzieleniem się z innymi swoimi wrażeniami z lektury. Programowi patronuje Instytut Książki, dotuje zakup książek, finansuje spotkania z pisarzami, organizuje szkolenia dla moderatorów, funduje nagrody dla najciekawszych recenzji. Pierwsze spotkanie DKK działającego przy MGBP w Poniatowej miało miejsce w Filii Bibliotecznej w Niezabitowie 6 marca 2009 r. Było to spotkanie organizacyjne, wzięła w nim udział Pani Magdalena Wójcikiewicz – koordynator wojewódzki DKK, oraz sześć czytelniczek z biblioteki w Niezabitowie. Dzięki programowi DKK nasza biblioteka wzbogaciła się o 96 książek (nowości wydawnicze), które po licznych wypożyczeniach są wymieniane na inne. DKK umożliwiają nam spotkania z pisarzami.
Dotychczas gościliśmy: Hannę Kowalewską, Wiesława Drabika, Martę Fox, Agnieszkę Martinkę, Stefana Dardę, Katarzynę Enerlich, Ewę Nowak, Angelikę Kuźniak, Pawła Beręsewicza. Od 2014 roku spotkania DKK odbywają się w MGBP w Poniatowej.

7 Maja 2009 r.
Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską

21 Września 2009 r.
Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską

14 Czerwca 2010 r.
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

29 Września 2010 r.
Spotkanie autorskie z Martą Fox

16 Marca 2011 r.
Spotkanie autorskie z Agnieszką Martinka

29 Kwietnia 2011 r.
Spotkanie autorskie z Stefanem Dardą

4 Października 2012 r.
Spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich

19 Czerwca 2013 r.
Spotkanie autorskie z Ewą Nowak


6 Maja 2014 r.
Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak

26 Marca 2015 r.
Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

29 Października 2015 r.
Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim