- MGBP w Poniatowej
- Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy kolejne tytuły książek uznawanych dawniej za niepoprawne politycznie, religijnie, obyczajowo.
My je mamy i wypożyczamy. Zapraszamy 🙂
Czerwony kapturek / Wilhelm i Jakub Grimm
Książki zakazano w szkołach w Kalifornii przez butelkę wina znajdującą się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł dla babci.
Charlie i fabryka czekolady / Roald Dahl
Książka zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ bibliotekarze uznali, że promuje ubogą życiową filozofię.
Nowy wspaniały świat / Aldous Huxley
W 1932 r. w Irlandii zakazano jej z powodu nawiązań o charakterze seksualnym. Usuwana z programów nauczania w USA: w Missouri (1980 r.), Oklahomie (1988 r.), Kalifornii (1993 r.) ze względu na negowanie wartości rodziny, chrześcijańskich i koncentrację wokół negatywnych aspektów.
Rok 1984 / George Orwell
Książka Orwella zakazywana była w wielu krajach. W ZSRR jej rozpowszechnianie zostało uniemożliwione w latach 50. XX wieku. Stalin uważał, że wizja pisarza oparta jest na systemie Związku Radzieckiego.
W Stanach Zjednoczonych cenzura “Roku 1984” związana była z uznawaniem treści książki za prokomunistyczne i antysemickie. Nie podobało się tam także rzekome zbyt dosłowne przedstawienie scen życia erotycznego. Książkę Orwella wycofywano ze szkół, bibliotek, karano nauczycieli, którzy się na nią powoływali.
Ulisses / James Joyce
“Ulisses” Joyce’a był zakazywany ze względu na ogromną ilość wulgaryzmów oraz opisy scen erotycznych. Książka wielokrotnie oskarżana była o obsceniczność. Wycofywano ją z druku, była powodem procesów – w roku 1932 próbowano oczyścić “Ulissesa” z zarzutów i udało się. Dzięki tej sprawie “Ulisses” rok później został wydany w Stanach Zjednoczonych,
a w roku 1937 doszło do pierwszego wydania książki w Wielkiej Brytanii.
Biblia
Każde nowe wydanie Biblii stanowiło jej inny przekład i każde też spotykało się z różną krytyką – nie tylko niewierzących, ale także zwolenników chrześcijaństwa. Od początku sama Biblia była zresztą źródłem konfliktów pomiędzy chrześcijanami,
a wyznawcami judaizmu i protestantyzmu. Przypadki nielegalnego rozpowszechniania Biblii sięgają czasów średniowiecza – wówczas obowiązywał zakaz przekładu Pisma Świętego na języki narodowe, ponieważ to według Kościoła groziło zmianami w treści Biblii ze względu na specyfikę różnych języków. W czasach reformacji Pismo Święte było cenzurowane zarówno przez katolików jak i protestantów.
Harry Potter / J. K. Rowling
W sukcesie książki Joanne K. Rowling zaczęto dopatrywać się działania samego szatana. Książka wielokrotnie, głównie przez środowiska kościelne, oskarżana była o podejrzane i nieczyste podteksty. Podobno to dzieło mroczne, brutalne, okraszone “zwyrodniałą fantazją”. Od momentu pierwszego wydania książki odbyło się wiele procesów sądowych, których inicjatorzy oskarżali autorkę o szerzenie okultyzmu i satanizmu wśród młodych ludzi. Niejednokrotnie palono książki oraz usuwano je z bibliotek.
Malowany ptak / Jerzy Kosiński
Dzieło Polaka, które zyskało międzynarodową sławę, a w rodzimym kraju autora było napiętnowane. Za co? Za krytyczny stosunek do kraju, opis antysemityzmu w nim panującego i jeszcze kilku innych przywar. Fakt faktem, że Kosiński prawdę umiejętnie mieszał z fikcją, dodając tu i tam dużo odautorskiej makabry. Co jeszcze ciekawsze, po latach wychodzą na jaw fakty mogące sugerować, że Kosiński tak naprawdę nie napisał sam tej książki. Miał się posiłkować ghostwriterami.
Lolita / Vladimir Nabokov
W 1955 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we Francji zakazało wydawania książki; zakaz cofnięto w 1956 r. Recenzje powieści były skrajnie różne, np. w „New York Times Book Review” oceniono ją pozytywnie, a na łamach „New York Times” uznano ją za pornograficzną. Książka była zakazana również w Wielkiej Brytanii, Argentynie, Nowej Zelandii, RPA.
Władca much / William Golding
W 1992 r. książkę usunięto z bibliotek szkolnych na Florydzie (1992) ze względu na zawarte w niej przekleństwa, szokujące fragmenty o seksie, obraźliwy stosunek do mniejszości, Boga, kobiet i osób niepełnosprawnych. Mimo, że książki zakazano również w Nowym Jorku, znajdowała się ona na liście lektur dodatkowych dla tamtejszych uczniów.