- MGBP w Poniatowej
- Kategoria: Aktualności
Czy wiesz, że…
… w XXI w. nadal demonstracyjnie pali się książki?
Prawdopodobnie pierwszymi palonymi w tym stuleciu w USA tytułami były książki z serii o Harrym Potterze J. K. Rowling.
Czy wiesz, że…
… książka może zostać zakazana przez przypadek?
Prezydent jednego z niemieckich miasteczek w latach 80. chciał usunąć „świńskie” książki z biblioteki miejskiej. Przy okazji z powodu tytułu kazał usunąć książkę „Bikini”, która w rzeczywistości traktowała o próbach jądrowych.
Chcesz wiedzieć więcej o liście książek zakazanych? To przeczytaj dalej…:)
Alchemik / Paulo Coelho
Dzieła brazylijskiego pisarza od lat budzą wielkie emocje nie tylko wśród obrońców religijności. Wielu zarzuca mu pseudo filozofowanie i kiczowatość. W dodatku Coelho chętnie korzysta w swoich książkach z biblijnych przypowieści, historii Świętych czy maryjnych objawień. Wielu zarzuca pisarzowi, że jego rzekoma religijność to tylko przykrywka. Nie zyskały aprobaty Watykanu. Zakazana w Iranie.
Chłopiec z latawcem / Khaled Hosseini
W założeniu, to opowieść o przyjaźni, tragedii, wyrzutach sumienia i próbie zadośćuczynienia. Jednakże cała historia rozpoczęła się w Kabulu, a autor nie powstrzymywał się od dosadnych opisów. W efekcie książce zarzucano epatowanie przemocą seksualną, a także propagowanie islamu i namawianie do terroryzmu.
Cztery pory roku / Stephen King
Książka usunięta z kilku bibliotek szkolnych w USA ze względu na „nie spełnianie standardów społecznych”. W jednej ze szkół książki zakazano na prośbę rodziców.
Kod Leonarda da Vinci / Dan Brown
O bestsellerowej książce zrobiło się głośno, gdy przedstawiciele owianej tajemnicą chrześcijańskiej organizacji Opus Dei skrytykowali autora, zarzucając mu obrazę uczuć religijnych. Trudno uznać tę opinię za obiektywną, bo ostro potępił Opus Dei, przedstawiając stowarzyszenie jako niezwykle groźne i właściwie pociągające za sznurki w całym Kościele. Jeszcze większe kontrowersje wywołała zawarta w książce teza o małżeństwie Jezusa i Marii Magdaleny, a ich potomstwo dało początek francuskiej linii królewskiej. O książce negatywnie wypowiadali się duchowni, jak i konserwatywni politycy, którzy domagali się wycofania książki i jej późniejszej filmowej ekranizacji. Książka zakazana w 2004 r. w Libanie. Katoliccy przywódcy uznali za obraźliwe dla chrześcijaństwa.
Lot nad kukułczym gniazdem / Ken Kesey
Zakazana w wielu amerykańskich szkołach, m.in. w Colorado (1971r.), Ohio, Nowym Jorku, Idaho, Waszyngtonie, głównie za wulgarne słownictwo, gloryfikowanie działalności przestępczej, opisy brutalności i przyczynianie się do zepsucia młodzieży. W jednaj z kalifornijskich szkół została wycofana (2000r.) ze względu na rodziców, którzy skarżyli się na wybór przez nauczycieli „śmieci” jako lektury.
Mechaniczna pomarańcza / Anthony Burgess
W 1973 r. w Utah pewien księgarz został aresztowany za sprzedawanie obscenicznych książek, wśród których znajdowała się „Mechaniczna pomarańcza”. Książka skreślona z listy lektur w wielu amerykańskich stanach, np. w Massachusetts (1977r.), Colorado (1976r.) za wulgarny język. Usunięto ją też z bibliotek szkolnych w Alabamie (1982r.).
Na zachodzie bez zmian / Erich Maria Remarque
Zakazana za obsceniczność w USA ( w Chicago i Bostonie). W Austrii i Czechosłowacji (1929 r.) zakazano jej czytać żołnierzom, a we Włoszech (1933 r.) została uznana za przejaw antywojennej agitacji. W nazistowskich Niemczech książki zakazano, ponieważ była zniewagą dla Wermachtu, a w 1933 r. znalazła się wśród pozycji palonych publicznie przez nazistów.
Oliver Twist / Charles Dickens
Książkę oskarżano o antysemityzm. W 1949 r. grupa żydowskich rodziców w Nowym Jorku oskarżyła miejską radę edukacji, domagając się wycofania utworu ze szkół. Sąd odrzucił wniosek, orzekając, że usuwanie książek ze szkół nie przyczyni się do osłabienia uczuć antyreligijnych.
Pani Bovary / Gustave Flaubert
Książkę oskarżano o „przestępstwo przeciwko moralności”, francuscy wydawcy usuwali z niej fragmenty, które uznawali za niestosowne. W 1888r. brytyjska gazeta „Tablet” zaatakowała Flauberta, nazywając go pornografem.
Przeminęło z wiatrem / Margaret Mitchell
Zakazana w niektórych amerykańskich szkołach (1978, 1984) ze względu na rasistowski język.