25 lis 2022

25 listopada w Kawiarni Art.Cafe w CKPIT miało miejsce wyjątkowe spotkanie autorskie, zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Poniatowej i młodzież z Zespołu Szkół w Poniatowej pod kierownictwem Pani Izabeli Walczak. Gościliśmy autora książki „Po dolary i wolność. Śladami Polonii w Ameryce” Dariusza Terleckiego, dla którego historia pradziadka sprzed 100 lat była pretekstem do napisania ciekawej opowieści w konwencji reportażu.

Wtedy miliony naszych rodaków wyemigrowały  w nieznane, po lepsze życie.  Z chłopów – do niedawna jeszcze pańszczyźnianych – stawali się obywatelami najsilniejszego już wkrótce kraju na świecie. W poszukiwaniu śladów swojego przodka autor dotarł do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, które niegdyś uchodziły za „małą Polskę”, rozmawiał również z wieloma osobami polskiego pochodzenia.
Losy Polaków w Ameryce to fascynujące a niekiedy dramatyczne historie przodków dzisiejszej Polonii.

Zarówno rozmowa z Panem Terleckim jak i montaż słowno-muzyczny, były wspaniałą lekcją historii o emigracji w XIX, XX i XXI wieku.

Książka Pana Dariusza Terleckiego “Po dolary i wolność. Śladami Polonii w Ameryce” jest już dostępna w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i czytania.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do  w przygotowania  tej imprezy oraz osobom, które zechciały z nami spędzić ten piątkowy wieczór.