11 wrz 2019

W sobotę, 7 września, już po raz ósmy pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku Prezydent wraz z Małżonką zaproponowali do czytania nowele polskich autorów:
Dobra pani – Elizy Orzeszkowej;
 Dym – Marii Konopnickiej;
Katarynkę – Bolesława Prusa;
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza;
Orkę – Władysława Stanisława Reymonta;
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego;
Sachem – Henryka Sienkiewicza;
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego; 
Nowele reprezentujące różne epoki i style – takie, które wpisały się na stałe w historię literatury polskiej, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej  po raz piąty włączyła się do tego wydarzenia i zaprosiła mieszkańców do wspólnego czytania. Narodowe czytanie odbyło się na skwerze restauracji „Pod Kogutem”. Wśród czytających znaleźli się:
-Burmistrz Pan Paweł Karczmarczyk, zastępca Burmistrza Pani Aneta Poniatowska.
Przedstawiciele Zespołu Szkół w Poniatowej – dyrektor Pani Tatiana Lasota – Rodzik, nauczycielki: Grażyna Chabucka, Joanna Domaszewska,  Małgorzata Wójcikowska, Barbara Kramek,  Anna Zawadzka-Wyroślak oraz uczniowie Aleksandra Muszyńska, Wioleta Łata,  Weronika Sukiennik, Kamil Lasota, Amelia Markowska, Błażej Woś, Paweł Wojciechowski, Anita Przychodzeń, Patrycja Pękala, Małgorzata Wójcik, Michał Dacka.                    
-Dyrektor Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej Pani Joanna Kawałek,  członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki i jednocześnie słuchaczki Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Panie: Teresa Przydatek, Teresa Stanek, Lidia Depta, Marta Karwat.
-Przedstawiciele Społecznej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wronowskiej Pani Wanda Czuryło i uczniowie kl. VI Maja Chęć i Kajetan Szwed.
-Przedstawiciele  Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej Panie Jolanta Markuszewska i  Iwona Karabela oraz uczniowie Natalia Kucharska, Zuzanna Borowińska, Daniel Przybycień.

 -Czytelniczki biblioteki panie Marta Stawiarska i Anna Dębicka.        Czytającym towarzyszyła muzyka z katarynki.
Dziękujemy serdecznie zarówno czytającym jak i słuchającym.