06 wrz 2021

4 września (sobota) odbyła się jubileuszowa, 10 edycja Narodowego Czytania. Czytaliśmy  Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Dramat, który został napisany jesienią 1906 roku we Lwowie, szybko się spopularyzował i wszedł do kanonu literatury polskiej. Odnalazł się też wśród repertuaru polskich teatrów, wznawiano go wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosił też sukcesy za granicą.Na podstawie utworu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

W dramacie odnajdujemy komizm i gorzką ironię, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i jak dotychczas nie straciło na aktualności.

Słynne cytaty z Moralności pani Dulskiej, np. „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”, czy też „Niedaleko padło jabłko od jabłoni”,które przeniknęły do codziennej polszczyzny.

W pięknej scenerii poniatowskiego parku, dramat podzielony na trzy akty czytali:  Burmistrz Poniatowej Pan Paweł Karczmarczyk wraz z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku  i czytelnikami Biblioteki, uczniowie z Zespołu Szkół w Poniatowej pod kierownictwem Grażyny Chabuckiej i Izabeli Walczak oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej pod kierunkiem Anny Gucmy.

Pani Dulska – Teresa Stanek, Aleksandra Gałek, Wiktoria Ciosek
Zbyszko- Paweł Karczmarczyk, Szymon Małyska, Cyprian Kot
Juliasiewiczowa- Marta Karwat, Aleksandra Orzeł
Lokatorka – Anna Dębicka
Mela – Marta Stawiarska, Lidia Depta, Milena Dobrzyńska, Julia Bednarczyk
Hesia- Wanda Stawiarska, Eleonora Marczyńska, Marlena Gołębiowska, Eliza Pyta

Hanka –Elżbieta Olszowa, Adela Kaniowska, Aleksandra Sztębara, Weronika Kołosińska
Tadrachowa – Maja Mieśniak
Pan Dulski – Edmund Karwat
Narrator – Teresa Kramek, Michalina Krupa, Łucja Klucznik.

Na zakończenie odbył się quiz z wiedzy o utworach, które były czytane podczas wszystkich dotychczasowych edycji.

Nagłośnienie zapewnili pracownicy CKPIT w Poniatowej.  Nad całością czuwały bibliotekarki.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników akcji Narodowego Czytania i do usłyszenia za rok.