13 paź 2021

Czytanie wzmacnia pod takim hasłem 8 października w naszej bibliotece odbyła się ogólnopolska akcja  Noc Bibliotek, podczas której można było skorzystać z wielu atrakcji.

Wernisaż rysunku Ryszarda Ruzika, lokalnego artysty, który wykonuje rysunki ołówkiem, piórkiem, tuszem, temperą i kredkami. Wystawę można oglądać w godz. pracy biblioteki do 5 listopada br.

Nocne podglądanie nietoperzy czyli życie, zwyczaje, zachowania gatunków zamieszkałych tereny naszej gminy. Temat ten z wielką pasją i zaangażowaniem zaprezentował  Pana Michał Gąska , który od wielu lat bada i obserwuje zachowania tych ssaków. Po prelekcji uczestnicy wyszli na zewnątrz pod osłoną nocy szukać w terenie siedlisk nietoperzy.

Projekcja filmu towarzyszącego tegorocznej akcji – „Operacja Człowiek w czerni”, Norwegia 2018, reż. Grethe Bøe-Waal. (oprócz oglądania  filmu w bibliotece wydaliśmy ok. 100 kodów z  linkiem dostępu naszym czytelnikom do projekcji domowej).

Dla wszystkich, którzy lubią podróże i ciekawi są świata zapewniliśmy spotkanie z Markiem Kieliszkiem długoletnim pracownikiem PTTK, z którym za pomocą slajdów przewędrowaliśmy pół Polski i nie tylko. Byliśmy w  Czechach, Gruzji , na Ukrainie. Zwiedzaliśmy Stambuł miasto dwóch kontynentów:  zachodnia część miasta znajduje się w Europie, wschodnia natomiast w Azji.

Bardzo ciekawym punktem programu było spotkanie z Henrykiem Kozakiem, prezesem  Stowarzyszenia Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego z Kazimierza Dolnego, który opowiadał nam o działalności Stowarzyszenia, o wyjazdach na Wołyń w poszukiwaniu zdewastowanych polskich grobów, cmentarzy, o ich renowacji.  Poznaliśmy niejedną historię  polskiej rodziny mieszkającej na Wołyniu podczas II wojny światowej i w czasach obecnych. Wszystko udokumentowane za pomocą zdjęć i filmu.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników.