22 maj 2023

Już po raz VI  Bibliotekarze i Czytelnicy Powiatu Opolskiego pojadą rowerami w „Odjazdowym Bibliotekarzu”. Organizatorem rajdu jest Powiatowa Biblioteka Publiczna przy współpracy : Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich koło Opole Lubelskie, Stowarzyszenia Niezłomna Polska – Dobre Słowo z Poniatowej, Gminnego Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Józefowie nad Wisłą, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Chruślinie Gm Józefów nad Wisłą, Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim, oraz Bibliotek Publicznych  powiatu opolskiego.

Jest to rajd rowerowy dla wszystkich kochających książki i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Program Rajdu „Odjazdowy Bibliotekarz w Powiecie Opolskim – szlakiem powstańców styczniowych”,  który odbędzie się 28.05.2023 r. zaplanowano tak aby trasa była ciekawa i interesująca a zarazem możliwa do pokonania dla wszystkich rowerzystów mniej i bardziej doświadczonych.

W tym roku połączono akcję „Odjazdowego Bibliotekarza” z 160  rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Dlatego będziemy pokonywać szlaki rowerowe powiatu opolskiego prowadzące do miejscowości Chruślna, gdzie miały miejsce dwie ważne bitwy powstańców styczniowych z wojskami rosyjskimi. Pierwsza z nich miała miejsce 30 maja 1863 roku. Przebieg tras rowerowych zaplanowano tak, aby uczestnicy rajdu mogli odwiedzić jak najwięcej miejsc związanych z powstaniem styczniowym i jego przebiegiem na opolskim powiślu. W tym roku dla uczestników proponujemy dwie trasy :

I trasa – dla bardziej zaawansowanych rowerzystów z Opola Lubelskiego do Chruśliny . Start:  budynek Geodezji  ul. Przemysłowa w Opolu Lubelskim godzina 9.00. przebieg trasy : Opole Lubelskie – Skoków – Puszno Skokowskie- Ludwików –Wandalin –Białowoda – Boby Kolonia- Chruślina „ Złota Góra”. Pwrót : Stanisławów – Stary Franciszków – Leonin – Góry Opolskie- Opole Lubelskie.  

II trasa – zdecydowanie łatwiejsza z Józefowa nad Wisłą do Chrusliny. Wyjazd z pod budynku Gminnego Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą – Spławy- Chruślina.

Organizatorzy rajdu zaplanowali wspólne składnie kwiatów i palenie zniczy na mogile powstańców styczniowych w Chruślinie  na „Złotej Górze”,  a następnie odpoczynek przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Chruślinie. Uczestnicy rajdu będą mogli zwiedzić szkołę i wystawy o tematyce historycznej. Organizatorzy dla uczestników przewidzieli również poczęstunek oraz gry i konkursy z nagrodami.

Udział bezpłatny- serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zapisów w  PBP w Opolu Lubelskim (81 827 20 61) lub na adres email  : [email protected]  oraz w Gminnym Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą  pod numerami telefonów (81 828 50 78 lub 81 828 51 01).  

Informację o rajdzie można również uzyskać we wszystkich bibliotekach publicznych powiatu oraz na ich stronach internetowych.

Do zobaczenia na szlaku!!!