17 cze 2016

W czwartkowe popołudnie 9 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej odbyło się spotkanie autorskie z Władysławem Mądzikiem, współautorem książki „Okupacja niemiecka na Powiślu Lubelskim”, wydaną przez Regionalne Towarzystwo Powiślan w Wilkowie nad Wisłą w 2015 r. Drugim autorem jest Tadeusz Michał Gierczak ur. w Opolu Lubelskim, który już niestety nie żyje ale był uczestnikiem działań wojennych na Powiślu. P. Gierczak zmarł w 2008 r.
Władysław Mądzik urodził się w Kazimierzu Dolnym, z wykształcenia jest mgr  inż. elektrykiem. Związany z naszym miastem od bardzo młodych lat, tu bowiem pracował w Zakładach Elektromaszynowych „EDA” na różnych stanowiskach- od mistrza do prezesa zarządu spółki. Mieszka w Poniatowej ale większość czasu ze względów rodzinnych spędza na Powiślu (Kłodnicy), gdzie współpracuje z kwartalnikiem „Powiśle lubelskie” pisząc artykuły do rubryki „Przywrócić Pamięć”. Wielki miłośnik historii, szczególnie regionalnej, nadwiślańskiej, której wynikiem jest właśnie ta książka. Za szczególne zaangażowanie i kultywowanie idei pamięci narodowej, w 2014 r. odznaczony przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Po ciekawej prezentacji autora co zawiera książka, jak doszło do jej napisania rozwiązała się dyskusja. Uczestnicy spotkania wspominali różne zdarzenia z okresu II wojny światowej na naszym terenie, których niejednokrotnie sami byli świadkami. Spotkanie ciekawe i wnoszące dużo informacji na temat działań wojennych i ludzi biorących w nich udział na terenie Powiśla. Biblioteka otrzymała w darze otrzymała 3 egz. książki, które są już dostępne dla czytelników. Zapraszamy!