29 lis 2019

Hanna Bogoryja-Zakrzewska- reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

 W Polskim Radiu pracuje od 1990 roku. Laureatka wielu nagród: „Grand Press”, „Melchiory”, SDP oraz KRRiT. Wielokrotnie prowadziła wykłady o reportażu  w  Polsce i zagranicą.  Autorka radiowych kampanii między innymi „Jesteśmy przeciw”, „Stop Korupcji!”, oraz „Oddech dla”, dzięki której powstał Bank Respiratorów w Centrum Zdrowia Dziecka. Była przedstawicielem Polski w Feature Group przy Europejskiej Unii Nadawców. Odznaczona Złotym  Mikrofonem, Brązowym Krzyżem Zasługi, medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Katarzyna Błaszczyk – od 2007 roku reportażystka w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Absolwentka prestiżowej, międzynarodowej szkoły reportażu radiowego EBU Master School. Stypendystka Marion Dönhoff Stiftung. W latach 2015-2017 oraz 2019-2021 przedstawicielka Polski w Feature Group przy Europejskiej Unii Nadawców. Jej reportaże były wielokrotnie nagradzane i nominowane do nagród w konkursach “Melchiory”, SDP, “Grand Press”, Konkurs im. T. Mazowieckiego o nagrodę polsko-niemiecką.  Otrzymała Nagrodę im. Bolesława Prusa w kategorii “Młody  dziennikarz” za całokształt pracy.

Autorki prowadzą razem bloga o reportażu i storytellingu www.torbareportera.pl

AUTOR: Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Katarzyna Błaszczyk
TYTUŁ: Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie
WYDAWNICTWO: Znak Horyzont
W 2005 roku nagrano ukrytym mikrofonem i kamerą 53-letniego dziennikarza, który proponował 14-latce zakup telefonu w zamian za seks. Zgodziła się bez zastanowienia. Niedługo po tym kilka dziewczyn z przerażającą szczerością opowiedziało, dlaczego to robią i co z tego mają. Reportaż radiowy stał się inspiracją filmu pt. Galerianki.

Artur został napadnięty, wywieziony i porzucony w przydrożnym lesie. Na skutek uderzenia w głowę stracił pamięć. Został bezdomnym. Tylko żona nie wierzyła, że mógłby tak po prostu zniknąć. Nie przestała go szukać.

Kiedy Jacek przekazał Agnieszce wszystkie oszczędności i wziął dla niej kredyt, by ta rzekomo mogła uwolnić się od swoich sutenerów, kobieta zniknęła. Jacek postanowił, że tak tej sprawy nie zostawi. Jak bardzo trzeba pragnąć miłości, by zakochać się w prostytutce i dać się jej oszukać?

Dwie uznane dziennikarki – Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk – powróciły do bohaterów najciekawszych, wielokrotnie nagradzanych reportaży i sprawdziły, jak potoczyły się ich dalsze losy. Czy reportaż wpłynął na ich życie? Jak zmienił same reporterki?

Oto najlepsze reportaże Polskiego Radia.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.