22 maj 2019

Już po raz czwarty Bibliotekarze i Czytelnicy Powiatu Opolskiego pojadą rowerami w „Odjazdowym Bibliotekarzu”. Organizatorem rajdu jest Powiatowa Biblioteka Publiczna przy wsparciu Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim, Powiatowego Zarządu Dróg w Opolu Lubelskim z /s w Poniatowej oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Poniatowej przy współpracy z innymi bibliotekami publicznymi powiatu opolskiego.

Jest to rajd rowerowy dla wszystkich kochających książki i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Program Rajdu „ Odjazdowy Bibliotekarz – w Powiecie Opolskim”, który odbędzie się 01.06.2019r. zaplanowano tak aby trasa była ciekawa i interesująca a zarazem możliwa do pokonania dla wszystkich rowerzystów mniej i bardziej doświadczonych.

W tym roku połączono akcję „Odjazdowego Bibliotekarza” z Rokiem Moniuszki. Dlatego będziemy pokonywać szlaki rowerowe powiatu opolskiego prowadzące do secesyjnego pałacu w Kraczewicach Prywatnych, gdzie od lat 80. XX wieku miały siedzibę dziecięce zespoły artystyczne. W 1988 roku w pałacu utworzono tzw. „Dom Muzyki”.

 W tym roku spotykamy się w gościnnej gminie Poniatowa. Rozpoczniemy ok. godziny 11.00 – zbiórka uczestników przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej. Planujemy zwiedzanie Biblioteki i odpoczynek dla tych, którzy dojadą do nas z innych miejscowości. Godzina 11.30 oficjalne otwarcie IV edycji rajdu organizowanego w ramach „Odjazdowego Bibliotekarza w Powiecie Opolskim”. Przejazd z Poniatowej do Kraczewic, malowniczą trasą biegnącą wśród łąk i pól. W Kraczewicach planujemy zwiedzanie zabytkowego drewnianego kościoła, zapalimy znicze przy mogile powstańców styczniowych i na grobach żołnierzy AK na pobliskim cmentarzu. 

Odpoczynek przy Pałacu – „ Dom Muzyki”.  Podczas odpoczynku planujemy gry i konkursy dla dzieci z nagrodami oraz poczęstunek. Odbędzie się konkurs wiedzy poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi St. Moniuszce. Planujemy również zwiedzanie zabytkowego pałacyku, w którym mieści się Dom Muzyki. Uczestnicy rajdu będą również mieli okazję do wysłuchania kilku najbardziej znanych utworów tego wybitnego polskiego kompozytora, który Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza).

Przeprowadzona zostanie również akcja tzw. bookcrossingu- czyli wymiany książek. Uczestnicy rajdu wezmą do swoich plecaków po jednej przeczytanej już książce i w czasie rajdu wymienią ją na inną lub przekażą dalej zgodnie z ideą bookcrossingu – że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane….

Około godziny 15.00 planowany jest wyjazd z Kraczewic i powrót do Poniatowej. Zakończenie rajdu 16.00.

Zapraszamy wszystkich chętnych do kontaktu z PBP w Opolu Lubelskim (tel. 81 827 20 61)  oraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Poniatowej (tel. 81 820 40 77). Informację o rajdzie można również uzyskać we wszystkich bibliotekach publicznych powiatu oraz na ich stronach internetowych.

Do zobaczenia na szlaku!!!