17 maj 2022

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” to hasło przewodnie tegorocznego XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. To czas kiedy podkreślana jest  rola bibliotek i czytania Akcja odbywała się w dniach 8-15 maja 2022 r. miała na celu  masową promocję literatury.

Oddział dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Poniatowej w tym czasie odwiedziło wiele grup przedszkolaków. Najmłodsi goście po raz pierwszy zwiedzili bibliotekę. Czytaliśmy utwory M. Konopnickiej, patronki literackiej 2022 r. oraz utwory innych twórców książek dla dzieci.

Fantastyczne światy w malarstwie Jacka Malczewskiego” to tytuł wykładu dr Małgorzaty Peroń, która z wielkim zapałem opowiadała o życiu i twórczości wybitnego artysty-malarza i rysownika, czołowego reprezentanta Młodej Polski, zwanego ojcem symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Urodzony 14 lipca 1854 roku w Radomiu, zmarł 8 października 1929 roku w Krakowie.

Prelekcja o historii Poniatowej dla członków Uniwersytetu Trzeciego Weku z Opola Lubelskiego okazała się ciekawa i merytoryczna, mimo iż prelegentem nie był profesor historii tylko nasz pasjonat regionalizmu i historii Pan Edward Stanek. Jest to świetna inicjatywa, która w niezwykły sposób poszerzyła historyczną wiedzę „naszych sąsiadów” o nas, o Poniatowej i pokazała więzi jakie nas łączą.

W maju w Bibliotece możemy obejrzeć dwie ekspozycje: „Poniatowa w starej fotografii” i „Niemiecki obóz pracy w Poniatowej 1942-1943”. Zdjęcia do drugiej wystawy pochodzą ze zbiorów dr Artura Podgórskiego i Fundacji Ars Vivendi. Jest ona uzupełniona o zbiory pochodzące z drugiej wojny światowej będące pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej.