06 maj 2022

8-15 maja przypada XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegorocznym hasłem jego obchodów jest „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej i Filie Biblioteczne w Kowali, Kraczewicach i Niezabitowie przygotowały na ten czas wiele atrakcji i działań promujących czytelnictwo i bibliotekę.

W MGBP oddział dla dzieci przygotował cykl spotkań z przedszkolakami i maraton głośnego czytania utworów Marii Konopnickiej z okazji 180 rocznicy urodzin pisarki i jednocześnie Patronki Roku 2022. Odbędą się też lekcje biblioteczne – „Ciekawostki z życia i twórczości Marii Konopnickiej”, „Poniatowa moja mała Ojczyzna”. Wydarzeniom będzie towarzyszyć wystawa plastyczna pt. „Maria Konopnicka – Patronka 2022 r.”. 17 maja zapraszamy na teatrzyk dla dzieci – „Alicja w Krainie dobrych manier” w wykonaniu teatru KRAK- ART z Krakowa.

W oddziale dla dorosłych zaplanowane są dwa wykłady:
– 11 maja wykład dr Małgorzaty Peroń „Fantastyczne światy w malarstwie Jacka Malczewskiego”,
– 12 maja Pan Edward Stanek będzie opowiadał o Historii Poniatowej, na którym będziemy gościć m.in Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Opola Lubelskiego.

Do końca maja w bibliotece możemy obejrzeć dwie ekspozycje:
„Poniatowa w starej fotografii”,
„Niemiecki obóz pracy w Poniatowej 1942-1943” – zdjęcia pochodzą ze zbiorów dr Artura Podgórskiego i Fundacji Ars Vivendi.
Wystawa ta wzbogacona jest o artefakty pochodzące z drugiej wojny światowej będące pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej.

Oferta naszych Filii w Kowali, Kraczewicach i Niezabitowie to liczne spotkania z dziećmi najmłodszymi i młodzieżą ze szkół podstawowych. W programie m.in. lekcje biblioteczne o Marii Konopnickiej, o książce np. „Od autora do czytelnika”– powstawanie książki, zawody z tym związane; „Książka i co dalej” – poznawanie słownictwa związanego z książkami i bibliotekami, przeglądy nowości. Zabawy z literkami, zagadki, kalambury, układanki, zgadywanki, krzyżówki i zajęcia plastyczne.

ZAPRASZAMY!